WOŚP – historia finałów

Ostatnio ogłoszony wynik zbiórki WOŚP okazał się nadspodziewanie wysoki. Ale o ile lepszy od poprzednich? I jak tegoroczny wzrost był większy od zeszłorocznego? Idealne pytania dla prostej wizualizacji danych :)

Wersja interaktywna

Kod

Strona WOŚP

WOSP_results

WOSP_growth

XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy 2016

W dniach 06-08.09.2016 r. miałem okazję uczestniczyć w XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy reprezentując  DELab UW na zaproszenie Google Polska, gdzie między innymi występowałem w panelu poświęconym „digital skills” MŚP (które analizowaliśmy w ramach Country Reports.

XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy

Forum Ekonomiczne jest przedstawiane jako  największe wydarzenie biznesowo-ekonomicznie w naszym kraju, a prawdopodobnie również w tej części Europy, co biorąc pod uwagę ilość polityków i przedstawicieli największych firm może być nawet prawdą.  Poza licznymi podsumowaniami (np. oficjalnym), które już się pojawiły w mediach ja pokusiłem się o własne zgodnie z hasłem „everyday data science„.

Biorąc oficjalny program dostępnym uczestnikom w internecie wraz opisami wydarzeń (i używając – uwaga, trudne słowa, ale muszę 😉 – web-scraping’u, text-minig’u i word-cloud’a)  spojrzałem jakie słowa dominowały. Oczekiwałem oczywiście słów związanych z innowacyjnością, starp-up’ami i generalnie przyszłością. Co otrzymałem?

WordCloud - tytuły

WordCloud – tytuły

WordCloud - opisy

WordCloud – opisy

No cóż. Forum Ekonomiczne okazało się wydarzeniem przede wszystkim geopolitycznym. Wprawdzie słowa „challanges”, „new”, „development”, „data”, „energy” były bardzo popularne, ale już np. „innovations” raczej nie rzuca się w oczy. Takie też były moje wrażenia z przysłuchiwania się panelom. Jakby brakowało pomysłu, wizji. I rzetelnego zrozumienia tematu, rzetelnej analizy. Ale to może tylko moje skrzywione spojrzenie naukowca – ekonomisty. A jakie były wasze wrażenia?

Początek

Witam na mojej stronie!

Zawierać ona będzie wyniki moich badań prowadzonych w ramach studiów doktoranckich, inne projekty i materiały dla studentów na potrzeby prowadzonych zajęć dydaktycznych. Mam nadzieję, że będzie to projekt rozwojowy i interesujący.

Pozdrawiam,

Michał